Register Now

Login

Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

روش درس خواندن (۲۵ ترفند علمی برای افزایش کارایی)

گرفتن نمرات بالا در مدرسه/دانشگاه می تواند دشوار باشد. چه در مدرسه و چه در دانشگاه، ایجاد تعادل بین درس و سایر مسئولیت ها می تواند چالش برانگیز باشد. اگر در این زمینه دچار مشکل شده اید، این مقاله را از دست ندهید!

قسمت ۱ – چگونه می توان برای موفقیت آماده شد

۱-برنامه ریزی کنید

” به زودی این کار را انجام خواهم داد” استراتژی مناسبی برای مطالعه کارآمد نیست. شما باید در مورد برنامه ریزی جلسات مطالعه خود رویکرد جدی تری داشته باشید.

در تقویم خود، زمان هایی را که می توانید به مطالعه اختصاص دهید، مشخص کنید. شما باید برای هر روز خود برنامه ریزی داشته باشید، گاهی ممکن است لازم باشد بعضی از جلسات طولانی تر از سایرین باشند.

دروس سخت تر به زمان مطالعه بیشتری نیاز دارند. بنابراین، بعضی از دروس نیاز به توجه بیشتری خواهند داشت. در ازای هر واحدی که می گذرانید، یک یا سه ساعت مطالعه در هفته در نظر بگیرید. ب

۲- با سرعت دلخواهتان مطالعه کنید

آیا به سرعت مطالب را هضم می کنید، یا برای درک آنها به زمان بیشتری نیاز دارید؟ شما بهتر از هر کس دیگری می دانید که چه سرعتی برای شما مناسب تر است.

سرعت مطالعه درست (یا نادرست) وجود ندارد. بنابراین، سعی نکنید با سرعت مطالعه دیگران مطابقت داشته باشید. بهتر است از طریق آزمایش و خطا، آنچه برای شما مفید است را پیدا کنید. فقط بخاطر داشته باشید که مطالعه آهسته تر به این معنی است که باید وقت بیشتری را به انجام کارهای مدرسه خود اختصاص دهید.

۳- استراحت کنید

خستگی عملکرد شما را دچار اختلال می کند. بدن شما به استراحت نیاز دارد. خواب کافی برای بهبود عملکرد حافظه بسیار مهم است. این یکی از دلایلی است که اهمیت برنامه ریزی برای مطالعه را نشان می دهد: و باعث می شود شب قبل از یک امتحان مهم را بیدار نمانید. شما باید شب قبل از امتحان هفت ساعت یا بیشتر بخوابید.

در حین مطالعه چرت های ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای داشته باشید. پس از بیدار شدن، چند تمرین کششی انجام دهید تا بدن و مغزتان را برای کار آماده کنید.

۴- تلفن همراه خود را خاموش کنید

تلفن همراه بیشتر از هر چیز دیگری می تواند منجر به حواس پرتی شود. اگر برای بررسی یک پیام به سراغ آن بروید، قبل از برگشتن به مطالعه باید مغز خود را مجدداً متمرکز کنید.

قبل از شروع کار، دستگاه تلفن خود را خاموش کنید یا آن را روی حالت سکوت قرار دهید. همچنین می توانید اپلیکیشن هایی را دانلود کنید که دسترسی شما به رسانه های اجتماعی را به طور موقت مسدود می کنند. با این حال بهترین راه این است که آن را خاموش کنید.

این برگه ها باید منابع اصلی مطالعه شما در طول آمادگی آزمون باشند.

قسمت ۷ – تکنیک های تقویت حافظه

۱- درست قبل از خواب مطالعه کنید

اگرچه نباید شب ها دیر بخوابید، اما مطالعه قبل از خواب می تواند ایده خوبی باشد. خواب اطلاعات را در مغز تثبیت می کند. مطالعات نشان می دهد که اگر کمی بعد از یادگیری به رختخواب بروید، احتمالاً اطلاعات را به یاد خواهید آورد.

درست قبل از خواب، جزوه های خود را بخوانید، با فلش کارت ها خود را امتحان کنید و اطلاعات را مرور کنید.

۲- اطلاعات را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید

اگر می خواهید اطلاعات زیادی را به خاطر بسپارید، سعی کنید همه آن را در طول یک جلسه مطالعه نکنید. از تکنیکی به نام تکرار فاصله دار استفاده کنید:

 • اطلاعات را به قسمت های کوچک تقسیم کنید
 • هر بار یک قسمت را مطالعه کنید
 • قبل از مطالعه، قسمت های قبلی را مرور کنید

مغز اطلاعاتی را که فکر می کند مهم است، ذخیره می کند. بنابراین، هنگامی که مرتباً در طول زمان به مرور اطلاعات می پردازید، به تثبیت آن در حافظه خود کمک می کنید.

۳- داستان بگویید

بعضی اوقات، برای اینکه بتوانید چیزی را در مغز خود فرو کنید، باید احمقانه رفتار کنید. برای به یاد آوردن یک فهرست یا ترتیب خاصی از وقایع، داستانی طنزآمیز درست کنید که آن چیزها یا کلمات را به هم پیوند می دهد. لزوماً لازم نیست معنا داشته باشد. کافی است به یاد ماندنی باشد.

۴- مکان مطالعه خود را تغییر دهید

مطالعه اطلاعات در چندین مکان مختلف باعث می شود جزئیات بهتر در ذهن شما تثبیت شوند. مکان های زیر را در نظر بگیرید:

 • میز کار
 • کافی شاپ
 • کتابخانه
 • حیاط
 • پارک

بهتر است به جای اینکه همیشه در یک مکان مطالعه کنید، بین چندین نقطه مختلف جابجا شوید.

۵- از قلم و کاغذ استفاده کنید

عمل نوشتن به شما کمک می کند اطلاعات را به خاطر بسپارید. در اینجا به چند روش برای استفاده از نوشتن در حین مطالعه اشاره می کنیم:

 • جزوه های خود را بازنویسی کنید
 • جواب های فلش کارت ها را به صورت کتبی بنویسید
 • خلاصه تهیه کنید
 • نوشتن مقاله را تمرین کنید

نوشتن با دست روش ایده آلی است زیرا نیاز به توجه و تمرکز زیادی دارد.

قسمت ۸ – ۱۰ ترفند مطالعه علمی

۱-قهوه بنوشید

در هنگام مطالعه، نوشیدن قهوه (یا نوشیدنی های با اکتان بالا) ممکن است به شما کمک کند تا هوشیارتر شوید. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کافئین می تواند مهارت های حافظه را بهبود ببخشد.

با این حال، بهتر است از نوشیدنی های حاوی قند خودداری کنید زیرا می توانند باعث سقوط سطح انرژی شما در عرض چند ساعت شوند.

۲- به خودتان پاداش بدهید

مطالعات نشان می دهد که دادن پاداش به خودتان به شما کمک می کند تا از تلاش کردن بیشتر لذت ببرید.

فوراً این کار را انجام دهید؛ برای جشن گرفتن معطل نکنید. به عنوان مثال، پس از پایان یک جلسه مطالعه سه ساعته، خود را با یک بستنی قیفی یا یک حمام آرامش بخش درمان کنید.

۳- با دیگران مطالعه کنید

کار با یک گروه مطالعه شما را پاسخگو می کند، بنابراین به تعویق انداختن کارها برایتان سخت تر خواهد شد.

هنگامی که به صورت گروهی درس می خوانید، می توانید در درک موضوعات به هم کمک کنید و یکدیگر را امتحان کنید. علاوه بر این، مطالعه گروهی می تواند سرگرم کننده باشد!

۴- مراقبه کنید

ممکن است تصور کنید که اضافه کردن فعالیت های جدید به برنامه روزمره تان دشوار است، اما اختصاص دادن وقت به رویه های ذهن آگاهی می تواند واقعاً اثر بخش باشد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که مدیتیشن می کنند ممکن است در آزمون ها عملکرد بهتری داشته باشند، و به طور کلی توجه و تمرکز بیشتری دارند. برنامه های ذهن آگاهی می توانند در شروع کار با این روش به شما کمک کنند.

۵- گردو بخورید

یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ به مغز شما کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. منابع امگا ۳:

 • ماهی: روغن جگر ماهی، ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی
 • دانه کتان
 • گردو
 • سبزیجات: جوانه اسفناج و کلم بروکسل

برای کاهش استرس قبل از امتحان، ترکیبی از غذاهای امگا ۳ و امگا ۶ را میل کنید.

منبع:

Open chat
پشتیبانی واتس آپ